top of page
Szukaj

Działanie Reishi na neurastenię

Neurastenia to jeden z rodzajów zaburzeń nerwicowych, często utożsamiany z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Objawy neurastenii są na tyle niespecyficzne, że bywają nierzadko mylone ze zwykłym przemęczeniem, wynikającym między innymi ze stresującego trybu życia. Jednym z pierwszych uczonych, który opisał neurastenię jako zaburzenie związane z różnymi dolegliwościami psychosomatycznymi, był XIX-wieczny uczony George Beard. 

Neurastenia objawia się dolegliwościami zarówno ze strony psychiki, jak i ciała. Osobom cierpiącym na to zaburzenie towarzyszy chroniczne, nieadekwatne do wykonanych czynności zmęczenie organizmu. Neurastenik zmaga się z licznymi wahaniami nastroju, przejawiającymi się okresami rozdrażnienia czy zdenerwowania. Nierzadko pojawiają się problemy ze snem oraz trudności z zachowaniem koncentracji.

Nieleczona neurastenia może postępować z czasem. Pojawiają się bóle mięśni, brzucha, problemy z perystaltyką, potliwość, drętwienie kończyn i przyśpieszona akcja serca. Dolegliwości te prowadzą do uczucia wyczerpania, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Dodatkowo neurastenika charakteryzuje niepewność,


Dzięki wpływowi związków grzyba Reishi na centralny układ nerwowy, od dawna jest stosowany w medycynie chińskiej w celu leczenia neurastenii i bezsenności. Ekstrakty z grzyba mogą powstrzymywać i redukować poziom aktywności organizmu a hamujące działanie jest mierzalne i pomocne przy określaniu poziomu aktywności. W starożytnych chińskich publikacjach medycznych znajdziemy zapiski, iż grzyb może być stosowany do „stabilizowania emocji”, „zwiększania mądrości”, i „wzmacniania pamięci”. Obecnie stwierdzono, że Reihi zauważalnie wpływa na bezsenność wywołaną przez neurastenię, skuteczność wynosi od 87,14% do 100%.

Pierwsze efekty mogą być zauważalne po 10-15 dniach kiedy poprawia się jakość snu, zwiększa apetyt i poprawia wagę ciała. Związane z tymi dolegliwościami bóle i zawroty głowy są zredukowane lub zatrzymane. Więcej na temat działania grzyba na neurastenię i bezsenność opisano w chińskiej farmakopei.


Źródła:
  1. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD – 10, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”IPIN Kraków-Warszawa 1997

219 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page