Czym jest krzem?
Krzem to jeden z najważniejszych mikroelementów, który wchodzi w skład wielu procesów zachodzących w organizmie. Choć niepozorny (potrzebujemy go tylko 20-30 mg dziennie), jest tak istotny dla kondycji organizmu, że nazywany jest pierwiastkiem życia. Dlaczego i co trzeba wiedzieć o tym pierwiastku?
Krzem to pierwiastek oznaczany skrótem Si. Jest to mikroelement drugi po tlenie najczęściej występujący w naturze. Z tego względu nazywa się go pierwiastkiem życia, bo to on warunkuje byt nie tylko ludzkich, ale także zwierzęcych i roślinnych organizmów.
Jakie właściwości ma pierwiastek?
Mikroelement buduje elementy tkanki łącznej, zastawki serca, przysadkę mózgową, nadnercza, mięśnie. Występuje niemal we wszystkich organach, a dodatkowo wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Warunkuje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego,przez co wpływa na zatrzymywanie wody w skórze czy włosach. Dzięki temu odpowiada za młody wygląd, łagodzi stany zapalne skóry.
Mikroelement na zdrowe kości
Krzem jest, obok wapnia, pierwiastkiem budującym kości. Z tego względu zaleca się go osobom, które są po ciężkich urazach czy złamaniach, by odbudować i wzmocnić kości. Pomaga zapobiec osteoporozie, skrzywieniom kręgosłupa, skoliozie i krzywicy.
Przeciw chorobom naczyniowym
Krzem stosuje się także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Pomaga udrożnić naczynia krwionośne, poprawić ich elastyczność, zapobiec uszkodzeniom czy zwężaniu, które mogłoby doprowadzić do zakrzepów i zatorów. Zapobiega także powstawaniu tzw. blaszki miażdżycowej, składającej się m.in. z lipidów, która zwęża światło tętnicy, doprowadzając do niedokrwienia organu bądź udaru.
Na piękną skórę
Mikroelement poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. To on, obok biotyny i cynku, warunkuje mocne, lśniące, zdrowe włosy, twarde paznokcie czy gładką i elastyczną cerę. Pomaga w syntezie włókien kolagenowych, które nadają skórze elastyczność i witalność, sprawiają, że jest sprężysta i młoda.
Przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się, zapobiega powstawaniu zmarszczek i wiążę wodę wewnątrz naskórka, odpowiadając za jego prawidłowe nawilżenie.
Oprócz tego krzem ma właściwości łagodzące, dlatego leczy stany zapalne, podrażnienia, trądzik, egzemy. Odpowiada za piękną, pełną blasku i zdrową cerę.
Jak rozpoznać niedobór pierwiastka?
Niewłaściwy poziom mikroelementu szybko daje o sobie znać. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ może dorowadzić do:
-
zaburzeń wzrostu
-
pękania kości
-
opóźnionego zrastania się kości
-
odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach
-
powstawania kamieni w wątrobie
-
powstawania kamieni nerkowych
-
zwyrodnień stawów
-
stanów zapalnych ścięgien
-
stanów zapalnych kości
Zbyt niski poziom mikroelementu a uroda
Odbija się przede wszystkim na urodzie – cera staje się szara, zmęczona, traci blask i sprężystość. Włosy są matowe, łamliwe, puszą się i plączą. Oprócz tego mogą pojawić się problemy z nadmiernym wypadaniem, łupieżem czy stanami zapalnymi skóry głowy.
Paznokcie pozbawione krzemu zaczynają rozdwajać się i łamać. Czasem wystarczy delikatnie nimi stuknąć blat stołu, by płytka zaczęła się rozwarstwiać. To znak, że potrzebują dodatkowego wzmocnienia.
Jak zapobiegać niedoborom?
Aby zapobiec zbyt niskiemu poziomowi krzemu, warto przyjrzeć się swojej diecie i włączyć do niej produkty z błonnikiem. Działa on jak naturalna miotełka dla jelit, pomaga usunąć toksyny i oczyścić organizm. Oprócz tego warto sięgać po świeże zioła, płatki owsiane, otręby, pestki, nasiona. Konieczne jest też właściwe nawadnianie organizmu. Należy również wprowadzić suplementy diety mające w składzie krzem, ponieważ z pożywienia przyswoimy jedynie c'10 mg. Jednak trzeba zwrócić uwagę czy jest to krzem organiczny (monometylosilanetriol), wysokoprzyswajalny przez organizm.