top of page
Szukaj

Rola krzemu w arteriosklerozie i nadciśnieniu tętniczym

Choroba wieńcowa, niewydolność serca, miażdżyca - trzech największych zabójców Polaków.

Choroby układu krążenia zabijają Polaków. Odpowiadają one za niemal połowę wszystkich zgonów w naszym kraju. Wskaźniki umieralności z powodu chorób serca ogółem, plasują nas w światowej czołówce. Ryzyko wystąpienia problemów z sercem i układem krążenia rośnie wraz z wiekiem.


Krzem jest niezbędnym składnikiem każdego żywego organizmu. Znajduje się zwłaszcza w życiodajnych płynach, jak chlorofil w roślinach, czy hemoglobina w organizmie człowieka. Z badań wynika, że dorosły człowiek posiada ok. 6-7g krzemu, a niektóre tkanki kumulują go więcej niż inne, zwłaszcza te związane z układem odpornościowym, jak węzły chłonne, płuca, śledziona czy aorta, a także wszystkie komórki tkanki łącznej.


Krzem a arterioskleroza

Analizując patogenezę miażdżycy można postawić tezę, że polega ona na odkładaniu się złogów lipidowych, w ścianach tętnic.

Krzem zmniejsza przepuszczalność komórek śródbłonka, dzięki czemu lipidy nie wnikają do ściany komórkowej.

Pełni on rolę ochronną w stosunku do ściany naczyniowej zapobiegając odkładaniu się złogów lipidowych w tętnicach, co pozwala zachować niezmieniony obraz włókien elastycznych zlokalizowanych w ścianach tętnic.

Krzem uczestniczy w tworzeniu się włókien kolagenowych przytwierdzających ścianę naczynia do otaczającej tkanki łącznej wiotkiej

Krzem sprawia, że wapń nie wbudowuje się w ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie osadza się na nich cholesterol.

To ważne, ponieważ wbudowywanie się wapnia w ściany naczyń krwionośnych powoduje ich kruchość oraz osadzanie się cholesterolu na wypustkach wapniowych.


Krzem a nadciśnienie tętnicze

Krzem ma wpływ na powstawianie kolagenu, dzięki czemu naczynia krwionośne zawierające odpowiednią ilość krzemu mają odpowiednią elastyczność oraz wytrzymałość, co wspomaga działanie tak samo inhibitorów konwertazy angiotensyny zwanych ACE – I, jak i leków beta adrenolitycznych.

Zadaniem beta blokerów jest wywołanie efektu inotropowego, czyli spadku siły skurczów mięśnia sercowego, która wpływa na opór obwodowy – jeden z dwóch parametrów determinujących wartość ciśnienia tętniczego.

Zadaniem inhibitorów konwertazy angiotensyny jest zapobieganie przemianie Angiotensyny I do Angiotensyny II, która jest jedną z najsilniejszych substancji obkurczających naczynia.

Zatem możemy przyjąć, że działanie obu tych leków w pewnym stopniu determinowane jest przez elastyczności naczyń krwionośnych.


Źródła:

  1. Boguszewska A., Pasternak K., Sztanke M. Stężenie krzemu w osoczu krwi pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego i stabilną chorobą niedokrwienną serca.

  2. Puzanowska-Tarasiewicz H, Kuźmicka L, Tarasiewicz M. Biological function of some elements and their compounds. IV. Silicon, silicon acids, silicones.206 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page