top of page
Szukaj

Krzem a nasze nerki


Nerki to dwa symetryczne niewielkie narządy, które pełnią liczne, niezbędne do prawidłowej pracy organizmu funkcje. Do zaburzenia ich działania dochodzi w przebiegu wielu chorób, w konsekwencji stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.


Nerki to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Ich zadaniem jest regulowanie poziomu płynów w organizmie czy oczyszczanie krwi z toksyn. Stąd też, tak ważna jest wiedza na temat przyczyn i objawów zaburzeń ich funkcjonowania, aby możliwie szybko postawić rozpoznanie i rozpocząć leczenie. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń nerek.

W przypadku dializ często stosuje się płyn dializacyjny o wysokiej zawartości glinu. Stosowanie takiego płynu może powodować szereg komplikacji związanych z neurodegeneracyjnym, działaniem glinu – którego jony pełnią rolę inhibitora hydroksylazy prolinowej – enzymu kluczowego w syntezie kolagenu.

Badanie którego autorem byli Exley C., Schneider C, oraz Deucet, FT.: The reaction of aluminium with silic acid in acidic solution: an important mechanizm in controlling the biological availability of aluminium, którego wyniki ukazały się w wydawnictwie pt. Coordination Chemistry Review z 2002 roku, wykazało zmniejszenie przez związki krzemu szkodliwego wpływu jonów aluminium na proces formowania się tkanki kostnej.

Jonom glinu przypisuje się rolę inhibitora hydroksylazy prolinowej – enzymu, który pełni kluczową rolę w syntezie kolagenu.

Jony glinu rywalizują z jonami żelaza o miejsce wiążące w cząsteczce hydroksylazy prolinowej. Jony żelaza są jonowym kofaktorem hydroksylazy prolinowej. Kofaktory są potrzebne enzymom do katalizowania niektórych reakcji chemicznych.

Związki krzemu mają silne powinowactwo do jonów glinu łącząc się z nimi w postaci bardzo trwałych cząsteczek glinokrzemianów. W ten sposób neutralizowany jest szkodliwy wpływ gromadzonych się w nadmiarze jonów glinu, który często prowadzi do organicznych zmian macierzy strukturalnej tkanki łącznej, redukcji przyrostu masy ciała oraz do upośledzonego gojenia się ran.


Elementem profilaktyki chorób nerek jest kontrola wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. Ważną rolę odgrywa zdrowa dieta, a w przypadku osób z nadwagą i otyłością – redukcja masy ciała. Poza tym istotne jest podejmowanie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia soli i alkoholu.

156 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page